Muzeum pivovarnictví Žatecka

 

Město Žatec je proslulé pěstováním chmele a nachází se v něm spousta firem, které se pěstováním nebo zpracováním této ceněné komodity profesně zabývají. Jednou z nich je společnost Žatecký pivovar s.r.o., sídlící v centru města, na Žižkově náměstí.

Žatecký pivovar vaří několik druhů klasického českého ležáku za použití tradičního výrobního procesu za využití těch nejlepších surovin, nutných pro výrobu piva, jimiž jsou český ječný slad, slavný žatecký chmel a voda. Zároveň je však i vlastníkem kulturní památky, historického měšťanského domu čp. 85 v Žatci. Jedná se o pozdně barokní dům z 2. pol. 18. století, nacházející se na rohu Žižkova náměstí a Horovy ulice, tedy v samotném sousedství pivovaru. Dům čp. 85 je postaven na místě původního středověkého domu s využitím původního sklepa s kamenným gotickým portálem.

V roce 2016 využil pivovar výzvu Ministerstva pro místní rozvoj a podal žádost o podporu z programu IROP určenou k revitalizaci vybraných památek. Ministerstvo pro místní rozvoj rozhodlo o přidělení dotace ve výši 85 % rozpočtovaných nákladů. S využitím vlastním zdrojů a této dotace byl dům celkově zrekonstruován, včetně zrestaurování sklepení i jeho kamenného portálu. Následně byla do interiéru zrekonstruované památky instalována expozice muzea pivovarnictví Žatecka.

Expozice muzea zaujme návštěvníky svým moderním a osobitým provedením, kde kvantita je nahrazena kvalitou a malý prostor muzea je zastíněn velkými zážitky. Všichni pracovníci žateckého pivovaru pevně věří, že interiér a expozice muzea návštěvníka naplní zážitky a zároveň ho namotivuje k následné prohlídce Žateckého pivovaru, jejíž součástí je i degustace žateckého piva.

V samotném městě Žatci se nacházejí i další zajímavosti spjaté s pěstováním chmele a vařením piva, jako například Chrám Chmele a piva či Chmelařské muzeum, jejichž expozice jsou zaměřeny převážně na pěstování a následné zpracování místního zeleného zlata. I to byl důvod, proč při zpracování projektu rekonstrukce památky čp. 85 vznikla myšlenka vybudování Muzea pivovarnictví Žatecka, které by obě muzea doplnilo a návštěvníkům nabídlo pohled do historie pivovarů v regionu a historie vaření piva.

 

Otevírací doba:

☀️DUBEN–ZÁŘÍ
Po, Út: zavřeno
St–So: 12.00–17.00 hod.
Ne: zavřeno
 
❄️ ŘÍJEN–BŘEZEN
Po–St: zavřeno
Čt–So: 11.00–16.00 hod.
Ne: zavřeno

Mimo výše uvedenou dobu lze prohlídku muzea uskutečnit pouze po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě na tel.: +420 736 425 259, eisertova@zateckypivovar.cz. Prohlídka muzea probíhá individuálně.

Kontakty:

+420 603 941 700
muzeum@zateckypivovar.cz
www.zateckypivovar.cz

Mimo otevírací dobu:
+420 736 425 259
eisertova@zateckypivovar.cz

Muzeum pivovarnictví Žatecka
Josefa Hory 85
438 01 Žatec

Provozovatel:
Žatecký pivovar spol. s.r.o.
Žižkovo nám. 81
438 01 Žatec
IČ: 25020323

Vodárenská věž

Kulturní památka, kterou lze navštívit.
Po dohodě s recepcí Muzea pivovarnictví Žatecka lze vystoupat na plošinu vodárenské věže ve výšce 27,32 m. Z věže je jedinečný rozhled do okolí.

 

ZÁCHRANA PAMÁTKY č.p. 85 – MUZEUM PIVOVARNICTVÍ ŽATECKA

Stručný popis projektu:

Revitalizace historické památky č. p. 85 v Žatci, nemovité kulturní památky evidované v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem 42749/5-1570, zařazené na Indikativním seznamu světového dědictví UNESCO v kategorii kulturní dědictví (číslo rejstříku ÚSKP 34, IdReg. 47960761, název Žatec - město Chmele), umístěné v Městské památkové rezervaci Žatec, prohlášené kulturní památkou (číslo rejstříku ÚSKP43695/5-1559, IdReg 156019).

Cíl projektu:

  • Udržení mimořádné univerzální hodnoty historického dědictví Města Žatec pro současné i budoucí generace;
  • Udržení autenticity statku Žatec - město chmele, zaznamenaného na Indikativním seznamu světového dědictví UNESCO v kategorii kulturní dědictví (číslo rejstříku ÚSKP 34, IdReg. 47960761);
  • Záchrana památky č. p. 85 (prohlášené kulturní památkou - číslo rejstříku 42749/5-1570, IdReg 154958) a zajištění funkčního využití historické památky.

Výsledky projektu:

  • Revitalizace památkového objektu č. p. 85 přispěje k zachování této unikátní památky pro další generace, umožní zpřístupnění této památky návštěvníkům;
  • Regenerace funkčního využití historické památky č. p. 85 pomocí vybudování expozice Historie pivovarnictví na Žatecku;

Projekt je spolufinancován Evropskou unií.Logo Pivovar Žatec

Díky použití cookies ladíme žatecká piva k dokonalosti. Návštěvou tohoto webu souhlasíte s použitím cookies.

Bylo vám již 18 let?

Ne Ano